Pagina de start a forumului EXBUGET v.4.0 EXBUGET v.4.0
SISTEM INFORMATIC PENTRU CALCULUL INDICATORILOR DE PERFORMANTA SI A CHELTUIELILOR CU SERVICIILE SPITALICESTI

CautareCautare         InregistrareInregistrare   ProfilProfil      AutentificareAutentificare 

pt d-nul ilie

Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului EXBUGET v.4.0 -> Dialoguri despre exBuget
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
snegrestioas
ASP

Data inscrierii: 23/07/2007

MesajTrimis: Joi 04 03, 2008 12:24 pm    Titlul subiectului: pt d-nul ilie Raspunde cu citat (quote)

pentru importul de proceduri din drg in aplicatia exbuget am respectat pasii descrisi de elena_24 chiar si pasii din manualul de utilizare a aplicatiei dar cand se face importul aplicatia nu recunoaste anul si luna , iar introducerea manuala a procedurilor ar insemna o munca titanica , motiv pentru care nu se poate respecta termenul de raportare .am apelat la bunavoita unui informatician din afara unitatii care ne-a ajutat luna de luna dar depaseam termenul de raportare fiind si dansa f ocupata .
va rog sa ne lamuriti asupra modului de import de procedurilor.Solicitam aceasta pentru a putea respecta termenul de raportare prevazut in legislatie.
Mentionam ca din cauza ca nu s-a reusit importul de proceduri nu a putut fi respectat termenul de raportare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
IVANOVA
ASP

Data inscrierii: 14/08/2007

MesajTrimis: Mar 04 08, 2008 3:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Haideti sa vedem inca o data (eu am discutat si direct cu elena si e o fata extraordinara!!!).
Intrati in aplicatia DRG 5.1, mergeti la Rapoarte spital si acolo selectati raportul Sectii_Nr.proceduri. Se genereaza raportul, apoi il copiati cu ctrlC si il lipiti in excel. In caeasta baza neprelucrata se sorteaza dupa cod procedura. Se elimina de aici procedurile care nu figureaza in baza din exbuget, iar la cele ramase se trece, in cele doua cimpuri obligatorii cod_sectie si nr_ordine - codurile si numerele de ordine ale sectiilor paraclinice respective. Ce am obtinut se sorteaza dupa sectie si nr. sectie si apoi se completeaza in cimpul sectie_a (obligatoriu) codul corect al sectiei clinice cu nr. de ordine (exemplu:101101, 105102). Apoi se pastreaza doar cimpurile care trebuie - adica: anluna, cod_sectie, nr_ordine, cod_procedura, sectie_a, NR_PROCED, ZI.
In anluna puneti anul si luna pentru care lucrati - 200801 de exemplu, iar in cimpul zi se pune pentru spitalizare continua .F.
Apoi urmeaza pasii pe care i-a precizat f.bine elena: trebuie sa aveti microsoft acces pe calculator - deschideti microsoft acces - file - open - alegeti de jos all files - apoi alegeti fisierul excel creat din locul unde a fost salvat. Apare ceva cu o parola, o bagati (daca e nevoie pe cea din drg), apoi apare o fereastra unde scrie sus pe bara Link, dati Next, apoi bifati First Row Contains, dati next si apoi dati un nume (ian, feb, mar...), apoi Finished. Dupa ce fisierul a fost creat apare intr-o fereastra mai mica fisierul. Acum: file -> export -> dati numele fisierului "interv" si din lista de sub nume alegeti DBaseIV (astfel va fi salvat intr-un director de unde va fi preluat in exbuget).
Apoi deschideti exbuget-ul - utilitare - preluare date DRG - selectati fisierul din locatia de unde l-ati salvat si dat executa!!!
SUCCES si trebuie sa reusiti!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului EXBUGET v.4.0 -> Dialoguri despre exBuget Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum